Best rate garantee!
Close

Physical Therapy, Electromagnetic Field

TENS

Čo je TENS? 

Za skratkou TENS sa skrýva procedúra s názvom „transkutánna elektrická nervová stimulácia“. Vychádza z myšlienky, že fungovanie nervov sa dá ovplyvniť elektrickými impulzmi, ktoré prechádzajú cez kožu. Elektrické impulzy stimulujú zmyslové nervy a tie následne aktivujú prirodzené mechanizmy na tíšenie bolesti. Terapia TENS sa dá využiť aj na uvoľnenie svalov. Tento druh elektroterapie sa aplikuje nárazovo, vo vlnách alebo v neprestávajúcom prúde elektrických impulzov. Podľa potreby sa dajú použiť rôzne druhy elektród (štandardné, dotykové aj s rúčkou). Elektródy sa zvyčajne umiestňujú blízko k príslušnému nervovému koreňu, ktorý sa však nemusí nutne nachádzať na mieste, kde pociťujete bolesť.


Ako TENS pomáha? 

V závislosti od frekvencie veľmi krátkych impulzov (ktoré sú pre procedúru TENS typické) môže mať procedúra rôzne účinky. Môže pôsobiť analgeticky, uvoľňovať svalstvo alebo nepriamo zlepšovať metabolizmus tkanív. Táto procedúra je obzvlášť účinná pri ochoreniach, ktoré si vyžadujú úľavu od akútnej alebo chronickej bolesti, obzvlášť v oblasti chrbta či krku. Okrem toho sa procedúra TENS dá použiť aj na zmiernenie tonusu stuhnutých a preťažených svalov a môže pomôcť aj pri liečbe bolestivých miest.

More information about treatment including indications and contraindications

Electrotherapy is either performed by a physiotherapist or by a trained nurse. It usually lasts a few minutes (up to 20), only the direct current needs a rather long time to act – from 30 to 60 minutes. Electrotherapy may be combined with ultrasound and is most effective if taken in a series of applications. The frequency and length of applications must be prescribed by a physician as well as the precise current type, its application method, etc. Some currents are applied by means of plate electrodes placed in humid protective sheaths onto your skin and fastened with straps, while others are better used with suction-cup, pen-like or button electrodes. The vacuum effect produced by suction cups may alternate so a micro-massage of the underlying tissue improves the circulation and flow of oxygen into it.

Advisable for:

Musculoskeletal diseases, orthopaedic and accident rehabilitation, neurological diseases, vascular problems in limbs

Not advisable for:

Metallic implants – cardiostimulators, joint replacements, screws, etc. at the current pathway, infectious diseases, fever, acute inflammation, untreated or uncontrolled hypertension, epilepsy (neck to be avoided, elsewhere possible), acute thrombosis, phlebitis, leg ulcers and other skin defects, incontinence, pregnancy, unstable diabetes, psychosis, alcohol or drug abuse, severe cardiovascular disease, malignant tumours (at the site of application, elsewhere possible) and blood disorders

Questions
Please contact us with any question related to our Ensana hotels, or services. For questions and answers related to our loyalty programme please click here.
Ask a question
Bookings
Book our very best offers here. If you want to join our loyalty programme for further discounts, benefits, or just wish to receive newsletters about all the news click here.
Book now
Enquiries
Send us your enquiry, in order to prepare the best possible offer for you. We shall be glad to share any further information which you did not find on our website.
Send enquiry