Best rate garantee!
Close

Fyzioterapia, Skupinové liečby

Aerobik

Čo je aerobik?

Aerobik využíva tanečné pohyby spolu s rytmickými krokmi a skokmi. Priamo sa tak zameriava na posilnenie veľkých svalových partií, ktoré ďalej podporujú činnosť srdca a dýchacej sústavy. Všetky hodiny aerobiku začínajú rozcvičkou a naťahovaním. Až potom sa prechádza na intenzívnejšie cvičenie. Nakoniec prichádzajú uvoľňovacie a upokojovacie cviky a záverečné naťahovanie. Tento druh cvičenia je vhodný pre mladších ľudí, ktorí majú dobrú celkovú fyzickú kondíciu a sú zdraví.


Ako aerobik pomáha?

Je dokázané, že pravidelné cvičenie srdcovo-cievnej sústavy zmierňuje ischemickú chorobu srdca, znižuje krvný tlak, pomáha s chudnutím a znižuje riziko mnohých ďalších ochorení. Okrem toho pomáha zrýchliť telesný metabolizmus a zlepšuje celkovú fyzickú kondíciu aj náladu. 

More information about treatment including indications and contraindications

Advisable for:

Musculoskeletal diseases, orthopaedic and accident rehabilitation, metabolic and circulatory diseases, incontinence caused by stress, chronic diseases of the respiratory tract, neurological diseases, convalescence after oncological treatment, constipation

Not advisable for:

Infectious diseases, fever, acute inflammation anywhere, fresh or recent injury (sprain, break), epilepsy, acute thrombosis, phlebitis, leg ulcers and other skin defects, severe shortness of breath, cardiac failure, psychosis, alcohol or drug abuse, blood disorders (with caution)

Questions
Please contact us with any question related to our Ensana hotels, or services. For questions and answers related to our loyalty programme please click here.
Ask a question
Bookings
Book our very best offers here. If you want to join our loyalty programme for further discounts, benefits, or just wish to receive newsletters about all the news click here.
Book now
Enquiries
Send us your enquiry, in order to prepare the best possible offer for you. We shall be glad to share any further information which you did not find on our website.
Send enquiry